Rodina

Co mít pod kontrolou?

Podle sociologů jsou finanční problémy skutečným důvodem rozpadu odhadem 60 až 80 % manželství. Co si pohlídat, aby nepohltily i vás?

Bydlení

Střecha nad hlavou - v případě rodiny nejlépe vlastní - je základ. Počítejte s tím, že než se vypravíte do banky pro hypotéku, měli byste mít naspořeno 20 % z částky, kterou si chcete půjčit.

Dluhy

Zatáhnout rodinu do dluhů je nezodpovědnost. Raději si včas ověřte, koho si vlastně berete – i dluhy před manželstvím se totiž počítají… Pojistkou proti dluhům je také předmanželská smlouva nebo úprava společného jmění manželů.

Nenadálé situace

Že si pořídíte dítě, s tím asi počítáte. Ale málokdo si dokáže připustit, že může přijít o práci nebo o zdraví. A manželka celou domácnost z mateřské zkrátka neutáhne. Proto je lepší předvídat a být na tyto situace připraven. Třeba i formou pojištění, které kryje rizika na vašem majetku a zdraví.

Společné jmění manželů (SJM)

Problematika SJM dříve spadala do zákona o rodině, nyní je zahrnuta v novém občanském zákoníku č. 89/2012 sb. Novinkou je např. to, že manžel/ka má právo, aby mu druhý manžel/ka sdělil mj. údaje o svých příjmech a stavu svého majetku. Změna v SJM se týká i dluhů, které jsou za trvání manželství převzaty – tzn. dluhů, které vznikly jednomu z manželů před uzavřením manželství, ale manželé je následně převzali jako své společné dluhy.

Rodinné výdaje

Dali byste dohromady žebříček prvních pěti položek, za které české domácnosti utrácejí nejvíc?

Sociologický průzkum z roku 2015 dospěl k tomuto pořadí:

  • Bydlení, voda, energie, paliva 21,1 %
  • Jídlo včetně nealko nápojů 20 %
  • Doprava (pohonné hmoty, MDH, nákup nového auta, servis…) 10,6 %
  • Volný čas a kultura 9,3 %
  • Vybavení a zařízení domácnosti, opravy 6 %

Jen pro zajímavost: vzdělání se ve výdajích rodiny pohybuje s 0,6 % na 11. místě.

Šetření statistiky rodinných účtů přineslo i další informaci - průměrná roční spotřební vydání české domácnosti v roce 2016 činila 125 947 korun na osobu.

Milionové dítě

Uvažujete o dítěti? Nebo už jedno (dvě, tři…) doma máte? Pak vás následující čísla nepřekvapí. Podle odhadů statistiků roční průměrné náklady na potomka od 0-3 let činí zhruba 36 000 Kč/rok, od 3-5 let 65 000 Kč/rok. Jak dítě dospívá, náklady přibývají, a ve věkové kategorii 6-10 let se mohou vyšplhat až na 67 000 ročně, starší školáci od 11 do 15 let vás přijdou průměrně na 114 000 Kč/rok. Základní školou to ale nekončí. Středoškolák a vysokoškolák vás budou stát až 163 000 Kč ročně. Samozřejmě že tato čísla jsou orientační - to, co je pro jednu rodinu nutností, je pro druhou nepodstatné. Svou roli hraje i finanční situace rodiny, např. výše kapesného bude jiná v rodině, kde je celkový příjem 40 tisíc Kč, a jiná v rodině s příjmy kolem 100 tisíc.

Celkově vás dítě od narození stojí od 1,5 milionu do 3 milionů korun.

 

Kolik stojí školka?

Už i školné ve školce se může lišit o tisícové částky. Např. v Letohradu se jedná o rozdíl 3 400 Kč za měsíc (Lesní klub - výše školného v roce 2017 3 800 Kč, MŠ Taušlova 400 Kč).

Životní minimum (Kč/měsíc)

pro jednotlivce

3 410

pro první osobu v domácnosti                                                                         

3 140

pro druhou a další osobu v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem

2 830

pro nezaopatřené dítě ve věku do 6 let

1 740

pro nezaopatřené dítě ve věku 6 až 15 let

2 140

pro nezaopatřené dítě ve věku 15 až 26 let

2 450

 

Životní minimum je součtem všech částek životního minima jednotlivých členů domácnosti.

Nárok na sociální dávky

Od částek životního minima se odvíjí nárok na některou z dávek sociální podpory, případně na dávky hmotné nouze. Např. na přídavek na dítě mají nárok rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima.

Sdílet na Facebooku