Spoření

Proč spořit?

Odpověď na otázku „Proč bychom měli spořit?“ je v podstatě jednoduchá – abychom si nemuseli půjčovat. Naspořeno bychom měli mít jak na jednorázové nepředvídatelné události jako třeba nedoplatek za plyn nebo rozbitý spotřebič, tak i na pokrytí budoucích potřeb. Může to být třeba vlastní bydlení, kde je od loňska zákonem vyžadováno minimálně 20 % vlastních zdrojů pro poskytnutí hypotéky. Nebo rezerva na důchod, ve kterém podle statistik strávíme čtvrtinu svého života. 

Jaká by měla být optimální finanční rezerva?

Ideální by bylo odkládat si ze své čisté mzdy cca 10 %. Abyste měli peníze pro případ nenadálého výdaje, za optimální částku na účtu se považuje minimálně trojnásobek vašeho platu. Bude-li ve vašich silách uspořit víc, tím lépe pro vás.

Spořicí účty

Konzervativní, ale stále oblíbené. Nečekejte žádné závratné výnosy, v nejlepším případě se dostanete za úrok kolem jednoho procenta. Výjimkou ovšem nejsou účty úročené částkou 0,01 %... Chce to proto porozhlédnout se na finančním trhu a zjistit podmínky jednotlivých bank.

 Jak vybrat nejlepší spořicí účet? 

Spořicí účty jsou vhodné pro krátkodobé či střednědobé uložení dočasně volných finančních prostředků. Hlavním kritériem je výše úrokové sazby. Při výběru spořicího účtu jsou však důležitá také další kritéria a podmínky stanovené bankou:

  • poplatky – vedení a správa účtu apod. 
  • požadavek na minimální vklad – některé banky požadují min. vklad ve výši až 5 000 Kč 
  • požadavek na minimální zůstatek 
  • pásma úročení – určují, v jaké výši se vklady úročí (některé banky úrokovou sazbu snižují s rostoucím zůstatkem = čím více je peněz na spořicím účtu, tím nižší je úroková sazba. Nejvyšší úroková sazba bývá u částek do 200 000 Kč) 
  •  u některých bank založení běžného účtu, který je nutné aktivně využívat
  • nutnost provést určitý počet plateb kartou měsíčně apod.

Výhody a nevýhody

Výhodou je rychlá dostupnost peněz, možnost jejich převodu mezi běžným a spořicím účtem. Nevýhodou je velmi nízký úrok.

Stavební spoření

Doba spoření

Uzavírá se na šest let, poté můžete získat státní podporu ve výši až 2 000 Kč ročně. K jejímu získání je nutné za rok na stavební spoření uložit nejméně 20 000 korun.

Úročení

Aktuálně se roční základní úroková sazba pohybuje kolem 1 % ročně. Pokud ale připočteme všechny úhrady, úroky, úrokové bonusy, daň a dodatečně připsanou státní podporu, může zhodnocení vložených prostředků dosáhnout až 4 %.

Pro a proti

Výhodou je, že po uplynutí 6 let lze s naspořenou částkou včetně státní podpory libovolně nakládat. Je možné ji utratit za cokoliv, není podmínkou investovat do bydlení.

Nevýhodou je nestálost státního příspěvku, který se může libovolně měnit nebo může být i zrušen.

Termínované vklady

Slouží pro uložení finančních prostředků, které není potřeba mít okamžitě k dispozici. K uloženým penězům po určitou dobu nemáte přístup. Může to být měsíc nebo rok, záleží na podmínkách smlouvy. Kompenzací je vyšší úrok než u spořicího účtu.

Vkladní knížky

Někde ji možná ještě najdete v šuplíku. Oblíbené byly hlavně před rokem 1989, dnes je nabízí jen několik málo bank. Úroková míra se u nich pohybuje v závislosti na délce výpovědní lhůty a výši denního zůstatku od 0,1 do jednoho procenta ročně Jejich variantou jsou dětské vkladní knížky úročené v rozmezí 1-2 %.

Doplňkové penzijní spoření

Pokud se pro něj rozhodnete, máte nárok na měsíční podporu až 230 korun a roční daňovou úlevu až 3 600 korun. Stát reguluje i poplatky, proto jde o nízkonákladový nástroj. Nevýhodou je nízká likvidita, současná legislativa umožňuje využít naspořené peníze až po dosažení důchodového věku.

Sdílet na Facebooku